تلگرام شاید بامزه‌ترین پیغام‌رسانی است که تا کنون برای بستر موبایل ساخته شده. همه جور امکاناتی ارائه می‌دهد و همه چیز در آن باز است. هر کاربر عادی می‌تواند در آن استیکر بسازد، ربات بسازد، گروه بسازد و خلاصه همه کار بکند! اصلا دلیل محبوبیتش هم همین رویکردِ «بازبودن» است. وگرنه شادروان وایبر هم استیکر داشت.

بازبودن، مشکلات خاص خودش را دارد. هرکجا که چیزی آزاد باشد، عده‌ای از آن سوء استفاده می‌کنند. ربات‌های تلگرام، شاید بیشتر از قسمت‌های دیگرش درگیر استفاده نادرست باشند. همین باعث شده شایعات عجیبی مثل جاسوسی و دزدی اطلاعات کاربران و… پشت سر این ربات‌ها راه بیافتد. با هم بررسی می‌کنیم تا ببینیم این شایعات چقدر درست هستند.

 

ربات تلگرام چیست؟
ربات تلگرام، یک شخصیتِ ـ نه‌چندان ـ حقیقی در تلگرام است که به جای آدمیزاد، یک نرم‌افزار پشت آن نشسته و بر مبنای پیام‌هایی که به او ارسال می‌کنید، پاسخ‌هایی می‌دهد. ربات‌های جدید تلگرام، یک پسوند bot پشت اسم اکانتشان دارند. هم‌اکنون تمام ربات‌ها، زیر نظر ربات خاصی به نام «ربات پدر» ساخته می‌شوند. شما هم همین الان می‌توانید یک ربات تلگرام بسازید. البته ثبت ربات نزد «بات‌فادر» کافی نیست و رباتی که می‌سازید، کاربردی نخواهد بود. ساخت یک ربات کاربردی، نیازمند حجم زیادی برنامه‌نویسی و البته یک سرور قدرتمند است و توضیح آن در اینجا خارج از حوصله است.

botfather

ربات تلگرام چقدر دسترسی دارد؟
دسترسی ربات تلگرام، حـــــــداکثر به اندازه یک کاربر عادی است. بنابراین یک ربات تلگرام نه می‌تواند در گوشی شما جاسوسی کند، نه به رمزهای شما دسترسی دارد، نه می‌تواند عکس‌های گالریتان را برای کسی بفرستد. خصوصا ربات‌های جدید تلگرام سطح دسترسی محدودتری هم دارند. به این معنا که وقتی در یک گروه عضو می‌شوند، فقط پیام‌های سیستمی (مثل ورود و خروج اعضا) و پیام‌هایی که با علامت / و اختصاصا برای ربات‌ها ارسال می‌شوند را می‌بینند. اگر به لیست اعضای گروه تلگرام مراجعه کنید، سطح دسترسی ربات در کنار اسمش نوشته شده. مثلا ربات سایت چی، دسترسی بسیار محدودی دارد و زیر اسمش نوشته می‌شود: “دسترسی به پیام‌ها ندارد”.

اگر به ربات تلگرام شخصا پیام بدهید، تمام پیام‌های شما را می‌بیند. اما معمولا فقط از پیام‌هایی استفاده می‌کند که با / شروع شده و فرمان رباتی باشند!

iuj43lvm40ht

پس چرا مردم از دست ربات‌ها شاکی هستند؟
اسپم! اسپم یا پیام تبلیغاتی، درد بزرگ تمام شبکه‌های اجتماعی است. گفتیم که کسی نمی‌تواند یک ربات تلگرام را به سادگی برنامه‌ریزی کند. اما این وسط شرکت‌هایی هستند که ربات تلگرام حاضر و آماده به شما می‌دهند و اول کار، اجازه می‌دهند حسابی با رباتتان کیف کنید! برایش پیغام بفرستید و مردم را برای اشتراک رباتتان دعوت کنید. وقتی ربات تعداد زیادی مشترک گرفت، شروع به فرستادن پیام‌های تبلیغاتی می‌کند.

البته یک ربات خاص را خود تلگرام در اختیار کاربران می‌گذارد. این ربات خیلی بی‌خاصیت و بی‌خطر است. کارش این است که هر پیامی که برایش بفرستید، برای مشترکانش می‌فرستد. هیچ کار دیگری هم نمی‌کند. حتی نمی‌دانید چه کسانی مشترک رباتتان هستند. ربات «چی» از همین ربات‌های بی‌خطر است. اسپم هم ندارد.

104293338-500x282

چجوری از تلگرام امن‌تر استفاده کنیم؟
اول: کلا رمزها و اطلاعات شخصی‌تان را به هیچ شخص حقیقی و حقوقی و رباتی دیگری ندهید. نه فقط در تلگرام، بلکه در هر بستر دیگری، نباید این کار را بکنید. مثلا همراه اول هم هر هفته پیغامی می‌فرستد که اگر کسی با شما تماس تلفنی گرفت، اطلاعات بانکی خود را به هیچ وجه در اختیار او قرار ندهید. اطلاعات محرمانه، مجراهای مشخصی برای انتقال دارند! نه تلفن و نه تلگرام، هیچ کدام بستر خوبی برای انتقال این اطلاعات نیستند.

دوم: ممکن است شما بدخواه داشته باشید. کسی که در نزدیکی شماست و شما هیچ تصوری از برنامه شومی که در سر می‌پروراند، ندارید! کافیست گوشی شما برای ۱۵ ثانیه دست کسی باشد تا او بتواند اکانت تلگرام شما را روی یک دستگاه دیگر هم فعال کند. بدین ترتیب می‌تواند به سابقه تمام گفتگو‌های شما دست پیدا کند! این کار «هک» نیست. یک دزدیِ ساده است. برای جلوگیری از این اتفاق شوم، به قسمت تنظیمات تلگرام بروید:

Settings -> Privacy and Security -> Two-Step Verification

و از اینجا، «شناساییِ دو عاملی» را فعال کنید. در اینجا تلگرام از شما رمز می‌خواهد. از این به بعد هر کس بخواهد اکانت شما را جایی فعال کند، علاوه بر کد فعال‌سازی، به این رمز نیز نیاز خواهد داشت. یک ایمیل هم به تلگرام معرفی می‌کنید که اگر روزی رمزتان را فراموش کردید، از طریق ایمیل بتوانید رمز را بازیابی کنید.

شاد و امن باشید!

 

منبع : cheee.ir

آیا ربات تلگرام ما را هک می‌کند؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *